Kodėl natūrali kamštiena nėra dar vienas žalio plovimo pavyzdys?

Kamštiena gaunama iš kamštinio ąžuolo, augančio Portugalijos, Ispanijos ir visos Šiaurės Afrikos miškuose, žievės. Kamštinių ąžuolų miškai taip pat gali pasigirti viena iš pačių įvairiausių ekosistemų už Amazonės ar Borneo atogrąžų miškų ribų su šimtais skirtingų rūšių, kurios jį vadina namais. Be to, daugelis pažeidžiamų ir nykstančių gyvūnų, būdingų kamštinių ąžuolų miškams, išgyvena šia unikalia aplinka.

Iberijos lūšis
Iberijos lūšis yra labiausiai nykstanti kačių rūšis pasaulyje, kuriai prieglauda ir medžioklės plotai priklauso kamštienos miškuose. 2000-ųjų pradžioje atlikti tyrimai parodė, kad suaugusiųjų skaičius sumažėjo iki mažiau nei 100, kurie buvo padalyti į dvi veisimo grupes. Nepaisant apsaugos pastangų užkirsti kelią išnykimui, lūšis vis dar susiduria su daugybe grėsmių, todėl ateitis neaiški. Šios grėsmės apima buveinių praradimą, mažėjantį maisto šaltinį, brakonieriavimą ir automobilių avarijas.

Triušiai yra mėgstamiausias Iberijos lūšių maistas, tačiau dėl ligų triušių populiacija sumažėjo, o tai savo ruožtu turėjo neigiamą poveikį lūšių populiacijai. Nauja infrastruktūra, pavyzdžiui, keliai, atskiria ir sukuria kliūtis tarp lūšių populiacijų, todėl padaugėja automobilių avarijų.


Galiausiai, brakonieriavimas ir toliau kelia grėsmę Iberijos lūšims, taip pat netyčia žūsta dėl kitų gyvūnų spąstų. Lūšies programa buvo sukurta 2004 m., siekiant apsaugoti lūšių buveinę. Programa taip pat turi ambicingą tikslą parodyti, kaip vietinė ekonominė veikla, pvz., kamštienos rinkimas, gali būti suderinama su laukinės gamtos apsauga.

Iberijos vilkas
Iberijos vilkas yra pilkojo vilko porūšis, kilęs iš Iberijos pusiasalio. Dauguma 2000 suaugusių Iberijos vilkų yra suskirstyti į 350 gaujų, išsidėsčiusių šiaurinėje Portugalijoje ir šiaurės vakarų Ispanijoje. Iberijos vilkų populiacija ir toliau auga, bet ir toliau susiduria su įvairiomis grėsmėmis, įskaitant neteisėtą medžioklę, grobio praradimą ir nuolatinį buveinių nykimą. Iberijos vilkų medžioklė yra teisėta Ispanijoje, bet ne Portugalijoje, tačiau kasmet išduodama labai mažai leidimų. Dėl retai pastebimų vilkų ir jų nepagaunamo pobūdžio jie laikomi „didžiųjų žvėrių“ trofėjais ir yra nelegaliai medžiojami daugelio medžiotojų.

Pietinė vilkų populiacija gyveno Siera Morenos kamštinių ąžuolų miškuose pietų Ispanijoje. Deja, ši pietinė populiacija susidūrė su didėjančia izoliacija, dėl kurios kilo giminystės ir hibridizacijos su šunimis. Dabar ši populiacija laikoma išnykusia regione.


Barbarų elnias
Ne visi šiame sąraše esantys pažeidžiami ar nykstantys gyvūnai gyvena Pirėnų pusiasalyje. Pavyzdžiui, barbarų elnias yra Šiaurės Afrikos pakrantėje gyvenantis elnias. Taurieji elniai klestėjo miškingose ​​Alžyro, Maroko ir Tuniso vietovėse, kol beveik išnyko. Dešimtajame dešimtmetyje barbariniai elniai buvo vėl įvežti į Maroką iš Tuniso, o Tazekos nacionaliniame parke yra saugoma populiacija. Elniai neturi natūralių plėšrūnų, todėl jiems gresia nuolatinis buveinių nykimas, izoliuotos populiacijos ir brakonieriavimas. Urbanizacija, žemės ūkio veiklos plėtra ir laukiniai gaisrai suskaidė Šiaurės Afrikos kamštinius miškus ir paveikė elnių populiacijas.

Ispanijos imperatoriškasis erelis
Kamštinių ąžuolų miškais lizdams ir medžioklei priklauso ne tik žinduoliai. Tiesą sakant, šiuose miškuose gyvena daugiau nei 160 skirtingų paukščių rūšių, įskaitant Ispanijos imperatoriškąjį erelį. Dėl apsaugos pastangų Ispanijos imperatoriškųjų erelių skaičius išaugo nuo 50 perinčių porų aštuntajame dešimtmetyje iki maždaug 485 perinčių porų. Nepaisant populiacijos atkūrimo, erelis ir toliau susiduria su daugybe grėsmių, tokių kaip grobio ir buveinių praradimas bei susidūrimai su elektros linijomis. Kaip ir Iberijos lūšis, erelis mėgsta triušius, taip pat yra paveiktas mažėjančios triušių populiacijos ir nuolatinio miškų nykimo regione. Nepaisant pastangų elektros linijas padaryti saugesnes paukščiams visoje Ispanijoje ir Portugalijoje, elektros smūgis ir toliau kelia grėsmę Ispanijos ereliams. 2008 metais Ispanijoje buvo rasti 33 ereliai, nutrenkti elektra.


Barbarinės makakos
Barbarų makaka yra unikali tuo, kad ji yra vienintelė makaka, randama už Azijos ribų. Barbarų makakoms gresia didelis pavojus, o jos populiacija ir toliau mažėja dėl buveinių nykimo, brakonieriavimo ir nelegalios prekybos naminiais gyvūnais Šiaurės Afrikoje. Apskaičiuota, kad kasmet iš Maroko nelegaliai išvežama apie 300 jaunų makakų beždžionių dėl nelegalios prekybos egzotiniais augintiniais, o tai stabdo šios rūšies populiacijos augimą. Šią rūšį ūkininkai taip pat laiko kenkėju. Buveinių praradimas dėl neteisėtos medienos ruošos taip pat daro niokojantį poveikį makakoms beždžionėms, gyvenančioms Atlaso kalnų ąžuolų, kedro ir kamštienos miškuose. Išvalius lapus, suskaidytos miško dėmės, kurios izoliuoja makakas ir sumažina jų veisimosi tikimybę.

Makakos yra unikaliai siejamos su miškais ir pasikliauja jais pastogėmis ir maistu. Kita vertus, makakos palaiko miškus, skleisdamos sėklas ir kontroliuodamos vabzdžių populiacijas. Barbarinės makakos yra puikus Atlaso kalnų miškų sveikatos ir kokybės rodiklis. Buveinių praradimas yra nuolatinė grėsmė visoms šioms rūšims. Priešingai nei kiti medienos gaminiai, nuimant kamštį medžio nereikia kirsti. Vietoj to, kamštiena kas 9 metus nuimama iš kamštinio ąžuolo medžiui nekenksmingu būdu. Dėl šios priežasties kamštiena yra viena iš tų retų situacijų, kai produkto įsigijimas paskatins, o ne ribos buveinių augimą.

Parašykite komentarą

Užsisakykite kamštienos pavyzd