Portugalijos ąžuolo ir kamštienos festivalis

Nacionalinė kamštienos ir kamštienos ąžuolo diena, švenčiama birželio 1 d., įtraukta į Portugalijos kalendorių, siekiant pažymėti rūšį, turinčią didelę istorinę simboliką ir didelę aplinkosauginę, socialinę ir ekonominę vertę.

Nuo seno vertinamas dėl savo žievės savybių, kamštienos ąžuolas tūkstančius metų aprašo kamštienos savybes ir panaudojimą. Keletas mokslininkų nustato jo naudojimo pėdsakus nuo Kinijos iki Egipto, iš pradžių kaip konteinerių sandariklis, namų izoliacija ir plaukiojantis žvejybos plūduras. Graikų filosofas Teofrastas savo botaniniuose tekstuose jau aprašė maždaug prieš 2200 metų, kaip Quercus suber buvo atskirtas nuo kitų rūšių: „Apvalus nevaisingumas sukelia kiekvieno medžio mirtį (…). Bet galbūt kamštienos ąžuolas yra išimtis. Nes nuėmus išorinį kamštį jis tampa stipresnis…


Dėl šio ilgalaikio naudojimo jis įgijo saugomos rūšies statusą, kurį dabar turi nuo mažens. Pavyzdžiui, vestgotų karalius Alarikas II (485–507 m.) paskelbė Pirėnų pusiasalyje galiojusių romėnų įstatymų rinkinį, kuriame buvo numatytos kamštinių ąžuolų apsaugos priemonės. Portugalijoje jo apsauga tikriausiai prasidėjo XIII amžiuje, kai 1209 m. buvo paleistas karalius D. Sancho I, įsigaliojus Castelo Rodrigo ir Castelo Melhor papročiams ir įstatymams, pagal kuriuos buvo skiriamos baudos visiems, kurie naikina kamštinius ąžuolus ir kelia grėsmę kamštienos gamybai. ąžuolas, naudojamas gyvulių pašarams.

13 amžiaus pabaigoje, valdant karaliui Diniui, pasirodė raštai, saugantys kamštinius ąžuolus ir ąžuolus, draudžiantys ir baudžiami „už deginimą ir masinį vaisių kirtimą, neteisėtą žalių šakų nuėmimą ir, svarbiausia, per didelį kirtimą“.


Šios ir kitos savybės buvo aprašytos per šimtmečius, dauginant vietinio kamštienos medžio, kurio vertė apima gilių naudojimą, ir Montado (taip Portugalijoje vadinamos kamštienos plantacijos) ekologinę svarbą, sistemą, kurią sukūrė žmogus ir per šimtmečius tobulinamas Portugalijoje, siekiant „gerinti ribotų išteklių naudojimą ir pelningumą regione, kuriam būdingas Viduržemio jūros klimatas ir skurdus dirvožemis“.

XXI amžiuje (2011 m.) Respublikos asamblėja sustiprino kamštinio ąžuolo simbolinį statusą, paskelbdama jį „nacionaliniu Portugalijos medžiu“. Šią būklę, be kita ko, lemia jo svarbi dirvožemio apsaugos, hidrologinio ciklo reguliavimo, anglies kaupimo ir, be kita ko, vandens kokybės, t. y. pagrindinių ekosistemų funkcijų užtikrinimo, funkcija.

Be tūkstančių darbo vietų, kamštiena turi didelį svorį Portugalijos eksporte: daugiau nei milijardas eurų 2020 m. (ir 2019 m.), rodo INE tarptautinės prekybos statistika – Instituto Nacional de Statistic. APCOR pabrėžia šį indėlį – Associação Portuguesa da Cortiça, kuri apskaičiavo, kad jis sudaro apie 2 % Portugalijos prekių eksporto ir 1,2 % viso eksporto, o teigiamas prekybos balansas – 815,6 mln. EUR. Portugalija taip pat yra didžiausia pasaulyje perdirbtų produktų eksportuotoja, turinti 63%, tai atitinka 986,3 mln.


3 pasiūlymai, kaip švęsti Nacionalinę kamštienos ir kamštinio ąžuolo dieną

Nacionalinėje Korkoje ir Ąžuolyne yra daug galimybių geriau pažinti šią rūšį ir sužinoti daugiau apie jos ypatybes ir privalumus. Štai trys pasiūlymai:

Atraskite didžiausią kamštinį ąžuolą pasaulyje

Įvairiose šalies vietose auga keli kamštiniai ąžuolai, kurie yra gamtos paminklai, medžiai, išsiskiriantys iš kitų rūšių dydžiu, konstrukcija, amžiumi, retumu, istorine ar kraštovaizdžio verte. Vienas iš žymiausių yra „derantis medis“ arba „švilpaujantis kamštienos ąžuolas“. 2018 m. šis unikalus kamštinis ąžuolas Águas de Moura kaime (Palmela) buvo apdovanotas Europos metų medžiu ir pateko į Gineso rekordų knygą kaip „didžiausias pasaulyje“. Jis yra 16,2 metro aukščio ir padengtas lapais, kurių skersmuo beveik 30 metrų.


Be didelio pavėsio ir prieglobsčio, kurį jis suteikia paukščiams, jo indėlis į kamštienos gamybą išsiskiria: jis laikomas produktyviausiu kamštiniu ąžuolu pasaulyje, kurio kamštienos užtenka 100 000 kamščių pagaminti.

Aplankykite Ąžuolo ir kamštienos observatoriją

Švęskite šios rūšies, kuri gali gyventi iki 250–300 metų, dieną apsilankę Koručės ąžuolo ir kamštienos observatorijoje. Architekto Manuelio Couceiro suprojektuotas pastatas nurodo kamštinio ąžuolo, kaip gyvo elemento, metaforą. Be laboratorijų ir dirbtuvių kamštinio ąžuolo ir kamštienos studijoms, pastate taip pat yra erdvė, skirta su kamštienos pramone susijusiai informacijai rinkti, ir auditorija.

Atraskite Korko planetą

2020 m. Gaia mieste buvo atidarytas naujas gamtos muziejus, skirtas kamštienos temai. Planeta Korka kaip interaktyvi patirtis kviečia atrasti įvairius šio gaminio panaudojimo būdus – nuo senovinio kamštinio ąžuolo panaudojimo iki pačių įvairiausių ir avangardiškiausių pritaikymų. pavyzdžiui, tradiciniai vyno kamščiai arba pritaikymas aviacijos ir kosmoso pramonėje.


Parašykite komentarą

Užsisakykite kamštienos pavyzd